До уваги суб’єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності ковальсько-пресове устаткування


При проведенні перевірок суб’єктів господарювання виявляється чимало порушень вимог безпечної експлуатації ковальсько-пресового устаткування. Роботодавці подекуди нехтують вимогами НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці». А саме: допускають до роботи посадових осіб та працівників (штампувальники, налагоджувальники тощо), які не пройшли спеціальне навчання та перевірку знань НПАОП 28.0-1.33-13 «Правила охорони праці під час ковальсько-пресових робіт».

Іноді посадові особи, які призначені відповідальними за справний стан та безпечну експлуатацію ковальсько-пресового устаткування, не проводять його періодичні перевірки, під час яких повинні вживати заходи щодо попередження роботи обладнання з порушенням вимог безпеки, з несправними або відсутніми огородженнями рухомих деталей.

Так, під час проведення планової перевірки, комісією Головного управління Держпраці у Херсонській області встановлено, що на одному з підприємств Херсонщини, яке займається виготовленням металевих виробів, використовуються преси та обладнання, виготовлені ще з часів Радянського Союзу. Експлуатаційна документація (паспорти, інструкції з монтажу та експлуатації) з визначенням місць огородження небезпечних зон не збереглася. Тому роботодавець не обтяжував себе обов’язковим застосуванням необхідних на цьому обладнанні захисних огороджень пасових передач та інших рухомих механізмів. Крім того, саморобне сітчасте огородження небезпечної зони роботи штампів пресів не обмежувало доступ працівників до рухомих частин штампів. На пресах взагалі були відсутні блокувальні пристрої, які унеможливлюють виконання робіт зі знятими огородженнями.

Тривалий час штампувальники працювали на пресах з відсутнім огородженням небезпечної зони роботи штампів, що могло стати причиною нещасних випадків внаслідок механічного контакту працівника з рухомими деталями штампу. Проте, працівники, відповідальні за справний стан та безпечну експлуатацію обладнання, прес не зупинили. Лише при проведенні перевірки Головним управлінням Держпраці у Херсонській області небезпечні преси на підприємстві було зупинено до усунення порушень підприємством.

Головне управління Держпраці у Херсонській області в котре наголошує, якщо існує ризик отримання виробничого травматизму через механічний контакт працівника з рухомими деталями засобу праці, цей засіб повинен бути оснащений додатковими захисними пристроями, які обмежували б доступ до небезпечної зони або зупиняли б рухомі деталі у разі наближення людини до небезпечної зони!

Захисні пристрої повинні мати стабільну конструкцію, яка виключала б можливість їх обійти або навмисно вивести з ладу; не повинні спричиняти додаткових небезпек, мають розташовуватись на достатній відстані від небезпечної зони; не повинні, наскільки це можливо, обмежувати спостереження за робочим процесом, повинні забезпечувати доступ працівників для встановлення або заміни деталей, а також для здійснення контролю за можливості без демонтажу захисних пристроїв.

Print Friendly and PDF

Останні новини