Безпечна експлуатація ліфтів у багатоповерхових будинках


Одним з першочергових завдань проведення єдиної технічної політики у житловій сфері України та безпечної життєдіяльності населення є забезпечення нормального функціонування ліфтів у багатоповерхових житлових будинках усіх форм власності.

На сьогодні в Україні у багатоповерхових житлових будинках експлуатується понад 100 тисяч ліфтів, з яких значна частина відпрацювали визначені нормативними документами терміни експлуатації 25 років і більше. У Херсонській області експлуатується понад 1600 ліфтів. Строк служби понад 1400 із них закінчився.

Технічний стан більшості таких ліфтів не може у повному обсязі гарантувати їхню безпечність та надійність під час експлуатації. У цьому випадку для визначення їх технічного стану, умов і строку подальшої безпечної експлуатації проводиться експертне обстеження ліфтів організацією, що має відповідний дозвіл. Якщо недоліків не виявлено – проводиться позачерговий технічний огляд і ліфт запускається в подальшу роботу. Але оскільки в нас ліфти служать переважно по 30 – 40 років, після експертизи виявляється чимало дефектів. Експерти складають дефектну відомість, після чого всі несправності повинна усунути спеціалізована організація. Тільки в Херсоні щорічно такій експертизі підлягають близько 200 ліфтів. Питання з експертним обстеженням в області більш-менш вирішено.

Суттєве значення має співробітництво з органами місцевої влади, від якого залежить вирішення багатьох проблем. Раніше багато ЖЕКів і ОСББ відмовлялися займатися ліфтами у своїх будинках, вважаючи, що всі проблеми повинна вирішувати спеціалізована організація, з якою укладено договір на технічне обслуговування. Довелося докласти чимало зусиль і нам, і місцевій владі, щоб пояснити, що якщо житлові організації взяли на обслуговування будинок, в якому є  ліфт, електроустаткування, газопроводи й підвали, то саме вони у першу чергу опікуються всім цим. Вони відповідають за машинні приміщення, дахи, освітлення, підходи до ліфтів, місця зберігання ключів від машинних приміщень, які інспекторам раніше часто доводилося шукати по всіх поверхах. Вдалося також вирішити питання захаращеності машинних приміщень, де мешканці зберігали предмети побуту. Ми до цього підійшли дуже жорстко, і начальників ЖЕКів і ОСББ, які допустили такі факти, притягували до адміністративної відповідальності. Роботодавцям, у свою чергу, доводилося вдаватися до зупинок ліфтів, щоб вплинути на неслухняних мешканців, які не бажали забирати свої речі. Таким чином питання вдалося вирішити. Крім того, ще однією їх важливою функцією є зупинка ліфтів, строк експлуатації яких закінчився. Щоб уникнути нещасних випадків з мешканцями, такі ліфти необхідно зупиняти до проведення експертного обстеження.

Вимоги, яких повинні дотримуватися роботодавці, чітко визначені Правилами будови і безпечної експлуатації ліфтів. Зокрема, це призначення відповідальних осіб, визначення їх функцій, проведення своєчасного навчання і необхідних нормативних процедур на ліфтах.

Але крім усього цього, сьогодні дуже важливо і керівникам житлових організацій, і користувачам зрозуміти, що від того, в якому стані перебуває ліфт у будинку, нерідко залежить не тільки можливість для мешканців комфортно дістатися на верхні поверхи, але й їх здоров’я, і навіть життя.

Print Friendly and PDF

Останні новини