З настанням холодів – нагадуємо вимоги безпеки при використанні зрідженого вуглеводневого газу (пропан-бутану) в побуті


Згідно Правил безпеки систем газопостачання, що затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015  № 285 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 р. за № 674/27119, власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України та він же відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами.

У населених пунктах, які не газифіковані природним газом, широко використовують зріджений вуглеводневий газ (пропан-бутан) у побуті, найчастіше – для приготування їжі на газових плитах. Пропан-бутан зручний у використанні та є екологічним паливом. Проте, при недотриманні вимог безпеки під час використання газу, може утворитися надзвичайна ситуація, яка призводить до справжньої трагедії: вибухи, пожежі, отруєння, загибель людей. Найчастіше причиною виникнення надзвичайних подій є необізнаність та безвідповідальність господарів систем газопостачання зрідженим вуглеводневим газом.

На протязі останніх років внутрішньобудинкові системи газопостачання зрідженим вуглеводневим газом як в багатоквартирних, так і в приватних житлових будинках, не підлягають обов’язковому безкоштовному технічному обслуговуванню і ремонту у строки, що зазначені в паспортах або інструкціях заводів-виробників газового обладнання, приладів, апаратів з урахуванням місцевих умов експлуатації. Виходячи з цього, саме квартири та приватні будинки є зоною підвищеного ризику виникнення аварійних ситуацій та нещасних випадків.

Зріджений вуглеводневий газ (пропан-бутан) має такі фізичні властивості: він безбарвний горючий газ, без запаху (при використанні в побуті в нього додають речовини — одоранти з сильним запахом для швидкого виявлення витікання), важчий за повітря, при витіканні збирається в нижніх зонах приміщень, у підвалах, не розчиняється у воді, суміш із повітрям є вибухонебезпечною. Вибухонебезпечна концентрація зрідженого газу в обмеженому просторі повітря становить 1,8% — 9 %. Для вибуху газоповітряної суміші необхідне відкрите полум’я (електрична іскра, запалена цигарка, тощо).

Зріджений газ, потрапивши на шкіру людини, інтенсивно випаровується і поглинає тепло, що викликає обмороження, а при потраплянні в очі можлива втрата зору. При  значних концентраціях зрідженого газу в повітрі і довготривалому вдиханні незначних концентрацій зрідженого газу можливе отруєння.

Для повного згоряння 1м³ зрідженого вуглеводневого газу (пропан-бутану) необхідно приблизно 27 м³ повітря, тобто припливна вентиляція повинна забезпечувати надходження необхідної для горіння кількості повітря та бути у справному стані.

У зимовий період зріджений вуглеводневий газ складається з пропану та бутану у співвідношенні  9:1, у літній – 1:1.

Якщо під час заправки не дотримуватися цієї вимоги і в зимовий час використовувати газ у співвідношенні 1:1, то бутан, який на холоді не працює, у приміщенні нагріється, розшириться і це може призвести до розриву балону, а це дуже небезпечно.

        Для використання газу в побуті застосовують балони. Балони для зрідженого газу — це пофарбовані в червоний колір ємності з написом білими літерами: «Пропан-бутан». Балони для тривалого користування можуть мати  об’єм 27 л і 50 л. Всі вони є багаторазовими, тобто повторно заправляються на станціях.

Забороняється використовувати для побутових потреб балони, які одержують суб’єкти господарювання для виробничих цілей. Балони для виробничих цілей мають білу розпізнавальну кільцеву смугу завширшки 100мм.

Наповнення та обмін балонів повинні здійснювати спеціалізовані підприємства, які мають відповідні Дозволи Держпраці, через мережу газонаповнювальних станцій та газонаповнювальних пунктів; проміжних складів балонів; спеціалізованих магазинів з продажу газу, що здійснюють реалізацію газу в побутових балонах. Усі балони повинні підлягати перевірці ваговим методом на відповідність нормам наповнення. Максимальний рівень наповнення балонів скрапленими вуглеводневими газами не повинен перевищувати 85 % об’єму балону. Порожні та заповнені балони зі зрідженим газом повинні зберігатись у вертикальному положенні зі встановленою на штуцері вентиля заглушкою.

Найчастіше для газопостачання в квартирах багатоквартирних житлових будинків та індивідуальних житлових будинків, які належать громадянам на правах приватної власності, застосовуються індивідуальні газобалонні установки зріджених вуглеводневих газів (установка газопостачання зріджених вуглеводневих газів, до складу якої входить не більше двох побутових балонів, далі – ІГБУ).

Влаштування газобалонних установок скрапленого вуглеводневого газу в житлових будинках допускається лише за проектною документацією, що має відповідати вимогам чинних Державних будівельних норм, Правил безпеки систем газопостачання та інших нормативних актів.

Монтаж систем газопостачання зрідженим вуглеводневим газом (пропан-бутаном) у відповідності з проектом повинні здійснювати спеціалізовані організації, які мають відповідні Дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки.

При цьому розміщення ІГБУ та газових приладів не допускається:

— в приміщеннях  багатоповерхових житлових будинків (вище 2-х поверхів);

— в житлових кімнатах;

— в цокольних та підвальних поверхах (підвалах);

— в санвузлах, в коридорах,  в сараях, на балконах та лоджіях, тощо;

— в цокольних та підвальних поверхах (підвалах), в приміщеннях, під якими є підвали та

погреби, і вхід до них здійснюється з цих приміщень

— в приміщеннях без природного освітлення.

Приєднання балона до газових приладів виконується гумотканинним рукавом, що відповідає вимогам будівельних норм і не має пошкоджень зовнішнього шару гуми. Рукав повинен мати довжину не більше 5 м, бути з одного куска. В місцях приєднання до приладу або регулятора рукав повинен надягатися на гофровані наконечники та кріпитися металевими хомутами, які забезпечують надійність та герметичність приєднання. Застосування дротових скруток не допускається.     Поза будинками ІГБУ повинні розміщуватися в шафах, що замикаються, які зроблені з негорючих матеріалів, або під кожухами, що замикаються, і закривають  верхню частину балонів та регулятор. Шафи повинні мати у верхній та нижній частинах прорізи або жалюзійні решітки для вентиляції та встановлюватись на неспалимі основи, висота яких повинна бути не менше 0,1 м від рівня землі. При цьому внутрішній газопровід повинен бути сталевим і виконаним на зварюванні. Різьбові з’єднання допускається застосовувати тільки в місцях установки вимикаючого пристрою та газового приладу. ІГБУ біля зовнішніх стін повинні встановлюватися на відстані не менше 0,5 м від дверей та вікон першого поверху і 3м від вікон та дверей цокольних та підвальних поверхів, а також від колодязів підземних комунікацій та вигрібних ям.

Кожна ІГБУ, як із розміщенням балонів в будинку, так і поза ним, повинна мати регулятор (редуктор) для зниження тиску газу, що з’єднується (установлюється) безпосередньо на балоні. З’єднання балону з регулятором повинно бути жорстким.

Особи, що користуються побутовими газовими приладами і балонами зобов’язані:

— наповнювати та обмінювати побутові газові балони тільки через мережу газонаповнювальних станцій та пунктів, проміжних складів балонів, пунктів обміну балонів, які отримали відповідні Дозволи;

— пройти на підприємствах газового господарства інструктаж з експлуатації встановлених в квартирі газових приладів та балонів;

— забезпечити збереження і утримання в чистоті газового обладнання;

— стежити за нормальною роботою газових приладів, балонів, димоходів і вентиляції;

— тримати зачиненими двері до житлових приміщень під час роботи газових приладів;

— перед вмиканням побутових газових приладів провітрити приміщення, а кватирку залишити відчиненою на весь період роботи газового приладу;

— після закінчення використання газу перекрити крани на газових приладах і перед ними, а при розміщенні балонів усередині кухонь додатково перекрити вентилі на балонах;

— стежити за станом гнучкого гумовотканинного рукаву, на зовнішній поверхні якого не повинно бути тріщин, надрізів, здуття і потертостей. Рукав не повинен бути натягнутий, перекручений, знаходитись в зоні теплового впливу від газової плити, торкатися побутових електроприладів;

— при несправності газового обладнання викликати працівників підприємств газового господарства;

— власники систем газопостачання  повинні своєчасно укладати договори на технічне обслуговування газового обладнання. Забезпечити перевірку димоходів і вентиляційних каналів у відповідні терміни;

— тощо.

   Під час експлуатації ІГБУ забороняється:                                                                                                       — наповнювати балони на автомобільних газових заправках, які не мають спеціального   обладнання для контролю ступеня наповнення ваговим методом;                                                                                  — експлуатувати балони, в яких закінчився термін технічного огляду або мають     несправні вентилі,  відсутнє належне пофарбування та написи, пошкоджений корпус   балону;                                                                                                                                                                   — залишати без нагляду працюючі газові прилади ІГБУ;                                                                      — підігрівати будь-яким способом балони;                                                                                                    — самовільно змінювати місця установки газового обладнання і балонів;                                           — самостійно ремонтувати плиту і балон, встановлювати додаткові (запасні) балони, підключати газ;                                                                                                                                         — користуватися газовими приладами при появі рідкої фази газу на приладі (з краників, форсунок плити);                                                                                                                          — користуватися газовими приладами при різкому підвищенні тиску газу, яке візуально визначається значним підвищенням висоти полум`я факела горіння газу на конфорках            газової плити;                                                                                                                                         — експлуатувати ІГБУ з витоками газу і несправностями;                                                             — допускати нагрівання балону вище +45 °С;                                                                                                         — використовувати для сну приміщення, де встановлені газові прилади та балони;                                   — проводити самостійний ремонт, перенесення або установку газових приладів;                                     — допускати до роботи з газовими приладами малолітніх дітей і осіб, які не пройшли         спеціальний інструктаж;                                                                                                                  — сушити волосся над полум’ям плити;                                                                                       — сушити одяг та білизну над газовими приладами.                                                                                         — зливати конденсат з балонів;                                                                                                        — тощо.                                                                                                                                                     Якщо у приміщенні, в якому  використовуються газові прилади та балони з пропан-бутаном, а також в підвалах, під’їздах, сходових клітках відчувся запах газу необхідно:                                                                                                                                          негайно припинити користування газовими приладами, перекрити крани до приладів і на балоні, відчинити вікна для провітрювання приміщень;                                                                      — викликати аварійну службу газу за телефоном 104;                                                                                            — не використовувати сірники, запальнички та інші джерела відкритого вогню;                                    — не вмикати і не вимикати світло та будь-які електроприлади;                                                                 — не користуватися електродзвінками квартир;                                                                                                      — не використовувати телефони;                                                                                                         — попередити сусідів та організувати (спокійне, без паніки) виведення людей із     загазованих та суміжних приміщень.                                                                                               Вибухи балонів найчастіше стаються з таких причин:                                                                        — занесення в холодний осінньо-зимовий період в тепле приміщення балонів, які наповнювалися за низьких температур зовнішнього середовища (нагрівання балона призводить до збільшення тиску в ньому вище за допустимий, а при нагріванні зріджений вуглеводневий газ розширюється, значно збільшується тиск в балоні, що за умови перенаповнення може призвести до його руйнування, витоку газу та утворення вибухонебезпечної газоповітряної суміші);                                                                                                  — перенаповнення балона зрідженим газом без вільного нормованого обсягу;                                                                                                                                                                           — удари або падіння балонів, особливо за високих або низьких температур (у першому випадку в балоні підвищується тиск, у другому – матеріал, з якого виготовлений балон, стає крихким);                                                                                                                               — занадто швидке наповнення балона, що супроводжується різким нагріванням газу і, як наслідок, зростанням тиску.                                                                                                   Головне управління Держпраці у Херсонській області застерігає:                                      порушення правил безпечного користування газовими приладами природного та зрідженого газу може стати причиною аварії, отруєння чадним газом, призвести до значних матеріальних збитків та смертельних наслідків!                                     Особи, винні у порушенні Правил безпеки систем газопостачання та законодавства України з питань праці, несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.

Print Friendly and PDF

Останні новини