До уваги суб’єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності вантажопідіймальні крани, машини, підйомники


Останнім часом суб’єкти господарювання укладають договір з іншим суб’єктом господарювання на проведення періодичного технічного обслуговування та ремонту обладнання підприємства. Але на жаль, контроль з боку суб’єкта господарювання за виконанням робіт підрядними організаціями частіше буває недостатнім.

Відповідно до п. 13  гл. 5 розд. VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці при експлуатації вантажопідіймальних кранів, машин, підйомників та іншого обладнання», установлений суб’єктом господарювання порядок проведення періодичного технічного обслуговування, налагодження та ремонтів має забезпечити утримання обладнання в справному стані. З цією метою суб’єкт господарювання призначає працівника, який здійснює нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією обладнання та працівника, відповідального за утримання обладнання в справному стані, визначає процедуру проведення періодичного технічного обслуговування, налагодження та ремонту обладнання відповідно до настанови з експлуатації тощо. Працівники в установленому порядку повинні пройти спеціальне навчання та перевірку знань НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці при експлуатації вантажопідіймальних кранів, машин, підйомників та іншого обладнання» (далі Правила).

Згідно п. 9. гл. 1 розд. V Правил, виведення обладнання в ремонт здійснюється працівником, відповідальним за утримання їх у справному стані, відповідно до графіка ремонту, затвердженого суб’єктом господарювання, або у разі необхідності проведення ремонту — в порядку, встановленому суб’єктом господарювання. Дата і час виведення обладнання в ремонт та прізвище особи, відповідальної за його проведення, зазначаються в вахтовому журналі машиніста даного обладнання та обладнання, що працює поряд з тим, яке ремонтують.

Але працівник, відповідальний за утримання обладнання в справному стані не завжди виконує свої обов’язки по утриманню обладнання в справному стані. Так при проведенні перевірки Головним управлінням Держпраці у Херсонській області одного з підприємств транспортної галузі виявлено,  що відповідальний за утримання вантажопідіймального крану в справному стані вивів кран в ремонт без наказу (згідно поряду, встановленого суб’єктом господарювання), не зробив відповідний запис в вахтовому журналі машиніста крану та не знеструмив кран. Підрядна організація провела ремонт крану, але пристрої безпеки не налаштувала. Проте працівник, відповідальний за утримання вантажопідіймального крану в справному стані, не перевірив якість виконаного ремонту та порушив п. 10 гл. 2 розд. VI Правил і ввів кран в експлуатацію. Крім того при перевірці результатів проведення технічних обслуговувань та ремонтів кранів виявлено, що в порушенні п. 14 гл. 5 розд VI НПАОП 0.00-1.80-18 Правил журнали технічних обслуговувань і ремонтів кранів взагалі не ведуться. Основною причиною виявлених порушень вимог Правил являється відсутність контролю з боку працівника, який здійснює нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів та невиконання обов’язків працівником, відповідальним за утримання вантажопідіймальних кранів в справному стані.

Головне управління Держпраці у Херсонській області звертає увагу роботодавців, якщо інші суб’єкти господарювання проводять періодичне технічне обслуговування та ремонт обладнання підприємства, і не здійснюється контроль за виконані роботи збоку  працівника, який здійснює нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією обладнання та працівника, відповідального за утримання обладнання в справному стані, то це може привести до аварії та нещасного випадку з працівниками. За порушення законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці винні особи притягаються до дисциплінарної, адміністративної, матеріальної, кримінальної відповідальності згідно із законом.

 

 

Print Friendly and PDF

Останні новини