Незабаром початок опалювального сезону


За багаторічною статистикою, найбільше випадків отруєння людей чадним газом спостерігається саме на початку опалювального сезону.

Більшість нещасних випадків, пов’язаних з отруєнням чадним газом, відбувається через порушення користувачами умов безпечної експлуатації газових приладів та пічного опалення, саме порушення тяги спричиняє більшість отруєнь чадним газом.

Чадний газ (оксид вуглецю СО) утворюється в результаті горіння в умовах нестачі кисню. Якщо в приміщенні немає нормального доступу свіжого повітря, погано працює вентиляція чи несправне обладнання — в ньому може накопичуватись чадний газ. Чадний газ не можна побачити чи відчути його запах. Тому визначити, яка концентрація в приміщенні — неможливо без спеціальних приладів. Після кількох вдихів повітря, що містить всього 1% (за об’ємом) СО, людина втрачає свідомість та через 1-2 хвилини помирає. Потрапляючи в організм під час дихання, газ проникає з легенів в кровоносну систему, де з’єднується з гемоглобіном. Внаслідок цього кров втрачає здатність переносити і доставляти кисень тканинам, а організм швидко починає відчувати його недостатність. Що довше відбувається вдихання газу, то серйозніші симптоми можуть виникнути. Це також залежить від концентрації газу в повітрі. Навіть в невеликих концентраціях протягом тривалого часу, вдихання газу може мати серйозні наслідки для здоров’я.

Симптоми отруєння чадним газом не завжди очевидні, особливо при його низькій концентрації. Вони можуть бути схожі на грип чи харчове отруєння. Але, на відміну від грипу, отруєння чадним газом не викликає підвищення температури.

Найбільш поширений симптом — головний біль. Також людина може відчувати запаморочення та втому, утруднене дихання, задишку, сухий кашель, нудоту та блювоту.

Тривалий вплив низьких доз чадного газу може призвести до появи неврологічних симптомів — проблем з мисленням та концентрацією чи появи емоційних змін у поведінці, до прикладу, людина стає роздратованою, схильна приймати імпульсивні та нераціональні рішення.

Більш серйозні симптоми — втрата рівноваги, зору, порушення пам’яті або ж втрата свідомості. Це може статися всього протягом двох(!) годин, якщо у повітрі буде велика концентрація чадного газу.

Якщо ви відчуваєте ці симптоми і підозрюєте, що причиною може бути чадний газ, перш за все — вимкніть усі прилади, крім електричних та відкрийте вікна, щоби впустити в приміщення повітря. Якщо погано почуваєтесь — зверніться до лікаря!

Отруєння чадним газом небезпечне для всіх, втім маленькі діти, вагітні жінки та люди з хронічними хворобами серця чи органів дихання — найбільш вразливі. Зокрема, домашні тварини часто першими проявляють ознаки отруєння чадним газом.

При улаштуванні в приміщенні газових плит, водонагрівальних або опалювальних апаратів з відведенням продуктів згоряння в димохід припливна та витяжна вентиляція повинна забезпечити кратність повітрообміну не менше ніж три. При цьому припливна вентиляція додатково повинна забезпечити подання необхідної кількості повітря для повного згоряння горючих газів в газових приладах. Для повного згоряння 1м³ природного газу необхідно приблизно 10 м³ повітря, а для повного згоряння 1м³ зрідженого вуглеводневого газу (пропан-бутану) необхідно приблизно 27 м³ повітря.

При несправних димоходах та вентиляційних каналах шкідливі продукти горіння замість того, щоб виводитися назовні, накопичуються в приміщенні, тож система димових і вентиляційних каналів завжди повинна бути цілою та справною. Для цього її треба періодично обстежувати, а у разі необхідності прочищати і ремонтувати.

Головне управління Держпраці у Херсонській області наголошує:

Відповідно до «Правил безпеки систем газопостачання», які затверджені Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285, власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) газифікованих житлових та громадських будинків відповідає за технічний стан і безпечне користування димовими та вентиляційними каналами. Контроль за проведенням перевірок стану димових і вентиляційних каналів з метою визначення їх придатності для подальшої експлуатації покладається на власників громадських та житлових будинків, житлово-експлуатаційні організації, незалежно від їх відомчої належності.

Перевірку та прочищення димових та вентиляційних каналів необхідно здійснювати один раз на рік, а якщо газові прилади працюють на протязі року – перевірка здійснюється два рази на рік. Роботу по перевірці та прочищенню димових та вентиляційних каналів можуть  виконувати тільки ті спеціалізовані організації, які задекларували виконання робіт з підвищеною небезпекою, забезпечені кваліфікованим персоналом та відповідним обладнанням для виконання цих робіт.

Димові труби від газових приладів в будівлях повинні бути виведені:

— вище граничної зони вітрового підпору, але не менше 0,5 м вище гребеня даху при розташуванні їх (рахуючи по горизонталі) не далі 1,5 м від гребеня даху;

— в рівні з гребенем даху, якщо вони знаходяться на відстані до 3 м від гребеня даху;

— не нижче прямої, проведеної від гребеня вниз під кутом 10 до горизонту, при розташуванні труб на відстані більш 3 м від гребеня даху.

Зоною вітрового підпору димової труби вважається простір нижче лінії, проведеної під кутом 45 до горизонту від найбільш високих точок поблизу розташованих споруд і дерев. В усіх випадках висота труби над прилягаючою частиною даху повинна бути не менше 0,5м, а для будинків із суміщеною покрівлею (плоским дахом) — не менше 2,0м.

Вентиляційні труби, які розташовані поряд з димовими трубами повинні мати висоту, що дорівнює висоті цих димових труб.

Нормальною тягою димоходу вважається мінімальне розрідження в димоході, встановлене державними стандартами на прилади і апарати, які підключені до димоходу, але не менше 2 Па (0,2 мм вод.ст.).

У будинках, які обладнані приладами і апаратами з відводом продуктів згорання в димоходи, забороняється влаштування витяжної вентиляції з штучним спонуканням.

Перед початком користування газовими приладами, що мають відведення продуктів згоряння у димоходи, необхідно обов’язково перевірити в них тягу. У жодному разі не можна перевіряти тягу запаленим сірником. Якщо вузька смужка тонкого паперу втягується всередину — означає, що тяга в наявності; якщо залишається нерухомим — тяга відсутня; відхиляється від газового приладу в приміщення, то тяга зворотна.

При виявленні несправних та непридатних до подальшого експлуатації димових та вентиляційних каналів, газове обладнання житлових і громадських будинків підлягає відключенню від системи газопостачання.

Будьте уважними та не нехтуйте своєю безпекою!

Print Friendly and PDF

Останні новини