Основна небезпека під час перевезення, експлуатації та зберігання балонів з газом це — вибух балона


Під вибухом розуміють явище раптового вивільнення енергії, яке грунтується на властивості газів розширюватися, незалежно від того, чи були присутні гази до цього, або утворилися лише в процесі, що супроводжується різким звуковим ефектом і швидким виділенням енергії, яке призводить до розігріву, руху і стисненню продуктів вибуху і навколишнього середовища.

Виникнення підвищеного тиску в області вибуху викликає утворення в навколишньому середовищі ударної хвилі з сильним руйнівним впливом.

Наслідки таких вибухів порівнянні з детонацією 122-міліметрового артилерійського снаряду. Металеві уламки розлітаються на десятки метрів, створюючи зону суцільного ураження.

Вибух кисневого балона, також як вибух будь-якого іншого газового балона — величезна трагедія, майже завжди супроводжується травмою або навіть смертю працівників. Наслідки вибуху кисневого балона мають специфічний характер, так як пов’язані не тільки з детонацією, вибуховою хвилею, розльотом осколків і частин балона, а й з процесами, які відбуваються в разі загоряння різних матеріалів в середовищі кисню. Кисень хоч і не є пальним газом, але може підтримувати горіння абсолютно негорючих речовин в результаті вибуху кисневого балона.

Причини вибуху кисневого балона стандартні. Це порушення Правил охорони праці, перш за все пов’язані з вимогами при експлуатації, транспортуванні та зберіганні балонів. Балони повинні бути захищені від впливу навколишнього середовища, вогню і найголовніше — різних масел і органічних речовин, які можуть в середовищі кисню самозайматися.

Відомо, що кисневий балон і олія можуть вступити в реакцію унаслідок присутності окисника, у більшості випадків — це якраз кисень. Вибух може статися не лише в присутність мастила, але і безлічі інших речовин, тому варто бути украй обачним, транспортуючи балони.  Вибух кисневого балона при контакті з мастилом, хай і невеликої сили, що швидше виключення, ніж правило, цілком може призвести до пожежі, а в замкнутому приміщенні або в автомобілі під час перевезення — це справжня трагедія. Вибух може статися через надмірний тиск та неправильну температуру зберігання.

Забруднені металеві деталі кисневого балона тим же мастилом або будь-якими іншими мастильними рідинами, можуть стати причиною спочатку займання, а потім і цілком відчутного вибуху. Часто виникають вибухи кисневих балонів при відкритті вентиля, якщо руки або рукавички забруднені мастилом. Саме тому в місцях зберігання подібних ємностей обов’язково повинен бути вивішений попереджувальний  напис про небезпеку. Якщо усі вимоги Правил охорони праці будуть дотримані, то і нещасних випадків на виробництві, де знаходяться кисневі балони, буде на порядок менше. Багато що залежить і від пильності самих працівників, від своєчасної перевірки і уваги до дрібниць, яких, як показує практика, в подібних справах бути не повинно.

На жаль, не всі роботодавці розуміють, яка небезпека загрожує працівникам при порушенні вимог Правил охорони праці при зберіганні, транспортуванні та експлуатації балонів зі стиснутим та зрідженим вуглеводним газом.

Так, при проведенні планової перевірки стану охорони праці та промислової безпеки на одному з підприємств, розташованому в Херсонській області, головними державними інспекторами Головного управління Держпраці було виявлено чимало порушень Правил охорони праці, а саме:

  • роботодавець не призначив наказом відповідального працівника за справний стан і безпечну експлуатацію обладнання під тиском та  персонал, який обслуговує балони зі стиснутими та зрідженими вуглеводними газами;
  • не вжив заходи по запобіганню падіння балонів в приміщенні для їх зберігання, допустив зберігання балонів з киснем і горючими газами в одному приміщенні;
  • балони з газами зберігалися без накручених ковпаків, а бокові вентелі штуцерів балонів для вибухонебезпечних горючих речовин (пропан-бутану) не було забезпечено заглушками;
  • в приміщенні для зберігання балонів були відсутні інструкції, правила і плакати стосовно поводження з балонами;
  • було допущено знаходження балонів з киснем біля мастильних ємностей та безпосередньо біля плям мастил від працюючого механічного обладнання.

Лише після перевірки на цьому підприємстві Головним управлінням Держпраці у Херсонській області експлуатація балонів була зупинена.

ГУ Держпраці у Херсонській області НАГОЛОШУЄ на дотриманні підприємствами усіх форм власності нормативно-правових актів з охорони праці при експлуатації газових балонів з метою недопущення нещасних випадків на виробництві.

image
Print Friendly and PDF

Останні новини