Електронебезпека – це не жарт!


 Небезпеку для життя людини являють електроустановки будь-якої напруги. Електротравми відбуваються при попадання людини під дію електричного струму в результаті доторкання до елементів електроустановки, що знаходиться під напругою. Найбільша кількість смертельних нещасних випадків у повсякденному житті відбувається з людьми, які потрапили під напругу 220 — 380 вольт. Проходячи через тіло людини, електричний струм може викликати опіки, непритомність, конвульсії, зупинку дихання і навіть смерть.

 

Людина не в змозі дистанційно, без спеціальних приладів, визначити наявність напруги, а тому дія струму, зазвичай, є раптовою. Електротравми  також можливі без дотику людини  до струмовідних частин – внаслідок утворення електричної дуги при пробої  між струмовідними частинами і людиною чи землею, при обриві проводів ліній електропередач і їх контакті з землею та доторканні людини, яка стоїть на землі до струмовідних частин. Попадання  під дію електричного струму можливе при наближенні до обірваного проводу повітряної лінії на відстань менш ніж 8 метрів від місця його торкання  до землі. У всіх цих випадках ураження носять тяжкий характер і можуть призвести до смертельного наслідку.

Щоб уникнути нещасних випадків від ураження електрострумом, необхідно чітко усвідомлювати небезпеку дії електричного струму і твердо знати та неухильно виконувати основні правила  користування електроенергією, які забороняють:

  1. Доторкання до приладів, кабелів або дротів, ізоляція яких порушена.
  2. Проведення різних робіт під дротами повітряних ліній із застосуванням металевих пристосувань.
  3. Доторкання до дерев, гілля яких розрослося і торкається дротів електромереж.
  4. Використання дротів, як мотузки для сушіння одягу, білизни, тому що дріт-мотузка може випадково доторкнутися до струмовідних частин або металевого предмета (водостічної труби, стояка антени тощо) який торкається до частин повітряної лінії, що знаходиться під напругою.
  5. Наближення на відстань менше 8 метрів до місця дотику до землі обірваного дроту або такого, що звисає з опори ( зона крокової напруги).

Якщо людина перебуває в зоні крокової напруги, потрібно виходити з неї, переміщуючи ступні ніг по землі, не відриваючи одну від одної.

Якщо людина перебуває під напругою, необхідно пам’ятати, що визволити її від дії електричного струму необхідно якомога скоріше, вподовж 4-х хвилин, тому що від  тривалості   його дії на організм залежить важкість електротравми.

Першою дією потрібно швидко відключити електроустановку з допомогою вимикача, рубильника, зняття запобіжника, роз’єму штепсельного з’єднання. При напрузі до 1000В для відділення постраждалого від струмовідних частин необхідно використати канат, палку, інший сухий предмет. Можна відтягти за поли одежі, не торкаючись тіла постраждалого, діючи при цьому однією рукою. Обов’язково визвати «Швидку допомогу».

Print Friendly and PDF

Останні новини