Електробезпека у нашому повсякденному житті

03 липня 2020

Небезпеку для життя людини являють електроустановки будь-якої напруги. Електричні прилади, якими ми користуємося, електричні мережі та підстанції, повз яких ми проходимо у дворі, на вулиці і в полі, при нормальній роботі безпечні. Конструктори та електромонтажники подбали про те, щоб виключити випадковий дотик до струмоведучих частин. Найбільша кількість смертельних нещасних випадків у повсякденному житті відбувається з людьми, які потрапили під напругу 220 – 380 вольт. Багато випадків загибелі людей трапляється під час заміни електроламп і ремонту електропроводок під напругою, стоячи на батареях опалення, водопровідних трубах, ваннах, газових плитах та інших добре заземлених предметах.

Дуже часто тяжких нещасних випадків, пов’язаних з ураженням електричним струмом, трапляється в результаті дотику до провисших проводів і наближення або дотику до обірваного проводу, що лежить на землі.

Особливість електричної мережі з такою напругою полягає в тому, що навіть після обриву проводу він може знаходитися під напругою. Під дією струму в ногах виникають судоми, людина падає, і ланцюг струму замикається уздовж його тіла через дихальні м’язи і серце. Тому, побачивши обірваний провід, що лежить на землі, ні в якому разі не наближайтеся до нього на відстань ближче 8 метрів.

Якщо людина перебуває в зоні крокової напруги, потрібно виходити з неї, переміщуючи ступні ніг по землі, не відриваючи одну від одної. Необхідно пам’ятати, що визволити її від дії електричного струму необхідно якомога скоріше, вподовж 4-х хвилин, тому що від тривалості його дії на організм залежить важкість електротравми. Чим більше величина струму, що протікає через тіло, тим він небезпечніший!

Першою дією потрібно швидко відключити електроустановку з допомогою вимикача, рубильника, зняття запобіжника, роз’єму штепсельного з’єднання. При напрузі до 1000В для відділення постраждалого від струмовідних частин необхідно використати канат, палку, інший сухий предмет. Можна відтягти за поли одежі, не торкаючись тіла постраждалого, діючи при цьому однією рукою. Обов’язково визвати «Швидку допомогу».

Приклади:

– На одній з повітряних ліній напругою 6 кіловольт сталося пошкодження, яке призвело до провисання проводу над дорогою. Чотирнадцятирічний хлопчик, проїжджаючи на велосипеді під лінією, підняв руку і торкнувся дроту. В результаті він отримав важкі опіки ніг та руки.

Місцевий житель близько підійшов до обірванного проводу повітряної лінії електропередачі напругою 10 кіловольт, що лежить на землі. Не торкнувшись проводу, він потрапив під «крокову напругу, втратив свідомість і впав.

– В передмісті міста під час вітру було зірвано провід з ізоляторів повітряної лінії електропередачі, який впав на землю, продовжуючи перебувати під напругою. Йшов дощ, провід лежав у калюжі. Проходили повз школярі і вирішили прибрати провід, і в момент дотику до нього два хлопчика були уражені струмом, один з них загинув.

– Хлопчик вирішив приготувати уроки ввечері в саду. Взявши включену в мережу напругою 220 вольт настільну лампу, в якій було пошкодження (замикання проводу на металевий корпус), він став виходити з дому. В кімнатах по його тілу, очевидно, проходив невеликий електричний струм, який він не відчував, так як суха дерев’яна підлога надавала великий опір. Але як тільки хлопчик торкнувся землі, опір різко знизився, струм збільшився, і хлопчик був смертельно уражений електричним струмом.

– Юнак 16 років самовільно провів проводку в льох і при вкручуванні лампи торкнувся пальцем цоколя і загинув.