Що таке незадекларована праця? Які існують види незадекларованої праці?

08 серпня 2018

Незадекларовану працю ще називають прихованою працею, неформальною зайнятістю, «тіньовою», нелегальною або «чорною» роботою та, найчастіше, – неофіційним працевлаштуванням.

Повністю незадекларована праця – це зайнятість працівників на підприємствах без укладення трудового договору, метою чого є уникнення сплати пов’язаних з трудовою діяльністю належних платежів до бюджету з суми заробітної плати працівників.

Частково незадекларована праця означає невідображення частини фактично одержаних доходів в офіційному обліку для зменшення належних податків та соціальних внесків.  У разі частково незадекларованої праці формально трудовий договір сторонами укладається, але в бухгалтерському обліку офіційно відображається лише частина заробітної плати працівника.

Незважаючи на різноманітність типів незадекларованої праці, всіх їх об’єднує одна спільна мета – ухилення від сплати податків та соціальних внесків.

Найбільш поширеними видами незадекларованої праці в Україні є:

  1. Неформальна зайнятість у формальному секторі – використання найманої праці без оформлення трудових відносин на підприємствах формального сектору економіки. В цьому випадку трудові відносини встановлюються на підставі усної угоди, без підписання жодних офіційних трудових договорів або контрактів.  Такі працівники не підпадають під захист трудового законодавства, на них не поширюються вимоги про оподаткування доходів і соціальне страхування;
  2. Приховування частини відпрацьованого часу та заробітної плати від державних органів влади (офіційна виплата мінімальної заробітної плати і доплати «у конвертах»). Зарплата «у конверті» означає, що роботодавець платить всю або частину звичайної заробітної плати та/або додаткову заробітну плату готівкою, без декларування цієї суми відповідним органам. Іншою формою заробітної плати «в конверті» є ситуація, за якої робочий час, обумовлений трудовим договором, оплачуються офіційно, а за додатково відпрацьовані години працівники отримують винагороду готівкою без декларування цих сум.
  3. Маскування фактичних трудових відносин під виглядом інших організаційно-правових форм (оформлення цивільно-правових договорів, незалежним підрядником, фіктивна самозайнятість).
  4. Зайнятість у неформальному секторі – економічна діяльність незареєстрованих підприємств, окремих осіб без реєстрації/декларування у державних органах відповідно до вимог національного законодавства;

Головне управління Держпраці у Херсонській області наголошує – укладений та зареєстрований (у встановленому законодавством порядку) трудовий договір та запис у трудовій книжці дає можливість найманому працівнику бути захищеним чинним трудовим законодавством у разі порушення його прав, вбереже від несправедливості та обману. Тож не потрібно дозволяти шахраям користуватись вашою довірою та результатами вашої праці без належного оформлення трудових відносин та заробітної платні.