3 ГРУДНЯ МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЛЮДЕЙ З ОБМЕЖЕНИМИ МОЖЛИВОСТЯМИ

03 грудня 2020

Відзначаючи щороку 3 грудня Міжнародний день людей з інвалідністю, прогресивне людство засвідчує цим, що громадяни з обмеженими фізичними можливостями потребують особливої уваги. Для них мають бути створені такі умови, які дадуть змогу відчувати себе рівними серед рівних. Адже саме ставлення до осіб з інвалідністю визначає ступінь цивілізованості суспільства.

З цієї нагоди державний інспектор ГУ Держпраці у Херсонсьій області Аліна Байрак  02.12.2020 р. прийняла участь на базі Нововоронцовської районної філії Херсонського обласного центру зайнятості у семінарах з роботодавцями Нововоронцовського району  та  безробітними особами  з інвалідністю.

Під час заходів  фахівець розповіла присутнім про  права громадян, у тому числі людей з інвалідністю, які закріпленні в статті 43 Конституції України, у якій, зокрема, визначено, що “кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується”. Будь-яка людина, що має будь-яку групу інвалідності, має право на працю.

Серед гарантій, що надаються працівникам з інвалідністю можна виділити ті, що пов’язані із укладенням та розірванням трудового договору. До їх числа належать:

1) відповідно до частини 3 статті 26 Кодексу Законів про працю України (надалі – КЗпП України) при прийомі на роботу не встановлюється випробування для осіб з інвалідністю, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи;

2) інвалідність є поважною причиною для розірвання трудового договору, укладеного на визначений строк (частина 1 статті 39 КЗпП України);

З) при скороченні чисельності або штату переважне право на залишенні на роботі при рівних умовах продуктивності праці та кваліфікації надається інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (пункт 5 частина 2 статті 42 КЗпП України).

На відміну від звичайних працівників, працівники з особливими потребами, які недавно влаштувалися на роботу та ще не відпрацювали перших шість місяців на цьому підприємстві, можуть скористатися своїм правом піти в щорічну оплачувану відпустку повної тривалості ще до настання шестимісячного терміну їхньої безперервної роботи на цьому підприємстві (частина 7 статті 10 Закону України “Про відпустки”. А працівники-інваліди, які вже тривалий час працюють на підприємстві, за своїм бажанням мають право піти у щорічну відпустку в зручний для них час.

Згідно зі статтею 6 Закону України “Про відпустки” тривалість щорічної основної відпустки для працівників-інвалідів становить:

– для інвалідів I і II груп – 30 календарних днів;

– для інвалідів III групи – 26 календарних днів.

    Під час семінару роботодавцям було роз’яснено щодо  нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, який становить у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік,  а якщо працює від 8 до 25 осіб – у кількості одного робочого місця.

Під час спілкування надійшло чимало запитань від присутніх, на які вони отримали кваліфіковані відповіді.