Працівникам сфери торгівлі роз’яснено мінімальні гарантій в оплаті праці

15 січня 2020

Інспектором праці Валентиною Корнієнко проведено інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо переваг офіційного працевлаштування та дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці для працівників сфери торгівлі в смт Верхній Рогачик.

Мова йшла про порядок укладання трудових договорів, порядок нарахування заробітної плати, про негативні наслідки незадекларованої праці, як для роботодавців, так і для найманих працівників.

«Легальною вважається праця у тому разі, якщо роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його прийняття на роботу державну фіскальну службу, офіційно і в повному обсязі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок», наголошувала інспектор.

Якщо праця задекларована, то працівник має право на отримання певних державних гарантій: гідні та безпечні умови праці, регулярна виплата заробітної плати не нижче мінімальної, страхування на випадок тимчасової втрати працездатності, безробіття та нещасного випадку на виробництві, гарантоване право на відпочинок, тощо.

І навпаки, допоки ви дозволяєте собі отримувати заробітну платню в «конвертах», ви свідомо позбавляєте себе законного права на основну та додаткові відпустки, дотримання встановленої законодавством норми тривалості робочого часу та гідної заробітної плати за свою працю, втрачаєте трудовий та страховий стаж при розрахунку пенсій.

Роботодавець, який не оформляє офіційно працівників, згідно чинного законодавства несе відповідальність у вигляді штрафу – 30-ти мінімальних заробітних плат, встановленої на момент виявлення порушення, за кожного неоформленого відповідно до норм законодавства працівника.

Окрім цього фахівець надала роз’яснення щодо мінімальних державних соціальних гарантій в оплаті праці, а саме:

– мінімальна заробітна плата ‑ це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну норму праці,і є обов’язковою на всій території України для всіх форм власності, які використовують найману працю;

– норми і гарантії в оплаті праці, згідно ЗУ « Про оплату праці» та Кодексу законів про працю, є мінімальними державними гарантіями;

– за понаднормову працю виплачується додаткова заробітна плата, та в обов’язковому порядку проводиться нарахування і виплата індексації заробітної плати.