ЗАХИСТИ СЕБЕ ТА СВОЇХ РІДНИХ!

09 грудня 2019

Права людини — комплекс природних і непорушних свобод і юридичних можливостей, обумовлених фактом існування людини в суспільстві.

Статею 21 Конституції України передбачено, що «Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.» Також частиною третьою статті 43 Конституції України забороняється використання примусової праці.

Нажаль, сьогодні  в сучасному світі найчастіше порушуються саме ці права людини.   Ця проблема не втрачає актуальності у наш час, а навпаки набирає обертів. Складна економічна ситуація в країні, високий рівень безробіття, недосконалість і недотримання законодавства та правова необізнаність громадян є основними умовами та наслідками, що сприяють цьому страшному явищу.

Про таке явище як «торгівля людьми» все частіше можна почути з радіопередач, з телевізійних програм, навіть, у соціальних мережах з`являються відео ролики.

ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ! Що це таке?

Торгівля людьми – здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.

Які  причини сприяють потраплянню у ситуацію торгівлі людьми: бідність, привабливість “кращого” життя за кордоном; безробіття;  організована злочинність, незахищеність від неї; насильство проти жінок та дітей, дискримінація; кризові ситуації в країні, збройні конфлікти та ін.

Україна   знаходиться   у стані проведення операції об’єднаних сил (АТО) – ризики потрапляння наших громадян у ситуації торгівлі людьми стрімко збільшуються. Наші громадяни шукають заробітку за кордоном, не знаючи законів іноземних держав, правил офіційного працевлаштування у країні призначення, легко погоджуються на заманливі пропозиції злочинців і не свідомо стають «живим» товаром.

У який спосіб може здійснюватися  вербування: через оголошення про працевлаштування або навчання за кордоном в ЗМІ чи Інтернеті; через туристичні, шлюбні, модельні агенції, фірми з працевлаштування за кордоном; через запрошення за програмами обміну, зокрема AU PAIR; через листування («наречена по пошті»);  через спеціалізовані сайти;  через фізичних осіб-вербувальників (свах,  колишніх постраждалих від  торгівлі людьми,  «випадкових» знайомих); через близьке оточення (друзів, родичів, знайомих, сусідів).

На сьогодні відомі такі види та форми торгівлі людьми: трудова експлуатація; сексуальна експлуатація;  вилучення органів;  використання людини без її згоди у дослідах;  використання в озброєних конфліктах; використання в злочинній діяльності; використання у порнобізнесі;  жебрацтво;  примусове сурогатне материнство;  примусовий шлюб; незаконне усиновлення з метою наживи тощо.

Потурбуйтеся про власну безпеку перед виїздом за кордон:

  • Дізнайтеся про візу, яка Вам потрібна, зателефонувавши до консульского відділу при посольстві країни, до якої збираєтесь їхати або перевіривши інформацію на їхній веб-сторінці;
  • Переконайтеся, що працевлаштування на запропоновану Вам посаду буде законним. Працюючи нелегально, Ви порушуєте закон. Для законного працевлаштування за кордоном необхідно мати дозвіл на роботу, відповідну візу, трудовий контракт;
  • З’ясуйте, чи має фірма, що займається Вашим працевлаштуванням, відповідну ліцензію, зателефонувавши до  Державної служби зайнятості України за телефоном 044 287 25 95 (пн-чт, з 17:00 до 18:00) або перевіривши «Перелiк фiрм, якi отримали лiцензiю на працевлаштування за кордоном» на веб-сторінці Державної служби зайнятості http://www.dcz.gov.ua;
  • Плануючи участь у молодіжних програмах Au-Pair або Work and Travel, перевірте легітимність діяльності агенції-посередника.
  • Уважно читайте трудовий договір (контракт). Підписуйте лише документи, складені зрозумілою для Вас мовою;
  • Повідомте своїх родичів  або близьких про деталі поїздки, залишіть їм детальну інформацію про закордонного роботодавця, а також копію свого паспорту та інших документів, пов’язаних із Вашою поїздкою;
  • Заздалегідь знайдіть та візьміть із собою контактну інформацію посольства або консульства України та інших організацій, що надають допомогу мігрантам у країні, до якої збираєтесь.

13 квітня 2012 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про протидію торгівлі людьми». Цей Закон визначає організаційно-правові засади протидії торгівлі людьми, гарантуючи гендерну рівність, основні напрямки державної політики та засади міжнародного співробітництва у сфері, повноваження органів виконавчої влади, порядок встановлення статусу осіб, які постраждали від торгівлі людьми, та порядок надання допомоги таким особам.

Основним міжнародно-правовим документом, що заклав основу сучасної системи протидії торгівлі людьми, є Протокол про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, і покарання за неї, що доповнює Конвенцію ООН проти транснаціональної організованої злочинності. (Палермська Конвенція ООН і Протокол до неї)

У грудні 2000 року в м. Палермо (Італія) Україна, спільно з іншими 124 країнами світу, підписала ці міжнародні документи і ратифікувала  04 лютого 2004 року на сесії Верховної Ради України.

Відповідно до Закону України “Про протидію торгівлі людьми”, державна політика складається з 3-х напрямків:

Попередження торгівлі людьми. (Мінсоцполітики, Держпраці, інші органи виконавчої влади, міжнародні та громадські організації).

Боротьба зі злочинністю, пов’язаною з торгівлею людьми (Національна поліція України та правоохоронні органи).

Надання допомоги та захисту особам, які постраждали від торгівлі людьми (Мінсоцполітики, Держпраці, місцеві державні адміністрації, міжнародні та громадські організації).

З 1996 року в Україні розпочала свою роботу МОМ (Міжнародна організація міграції) з метою допомогти Уряду України та громадськості у зусиллях із протидії торгівлі людьми та забезпечення доступу постраждалих до допомоги та правосуддя.

Робота МОМ спрямована на поширення серед населення Програми з протидії торгівлі людьми:  виявлення «жертв» торгівлі людьми та перенаправлення їх до відповідних державних або громадських організацій для отримання допомоги.

В Херсонській області з 2000 року існує ГО ХОЦ «Успішна жінка»,  один із напрямків діяльності якої є впровадження та реалізація державної та місцевої гендерної політики та протидії торгівлі людьми. Звернутися за допомогою до громадської організації можна за адресою: Суворовський район  міста Херсон, вулиця Ярослава Мудрого, будинок  46.

Пройти короткий електронний курс, дізнатися більше про торгівлю людьми можна на сайті http://stoptrafficking.org. Курс схвалено Міністерством освіти і науки України.

Сучасне рабство може торкнутися кожного, незалежно від віку, статі, освіти чи соціального статусу. Постраждалі живуть серед нас, але часто залишаються невидимі. Повідомити про факт торгівлі людьми можна за допомогою національної безкоштовної лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 0 800 505 501 або (http://www.527.org.ua).

Отже, не залишаймося байдужими до такого явища, як «торгівля людьми». Пам`ятаймо «ЛЮДИНА НЕ ТОВАР!!!».