Знання законодавства – впевненість у майбутньому

11 грудня 2019

З метою підвищення обізнаності громадян щодо міжнародних стандартів прав людини, механізмів їх реалізації та захисту Головним управлінням Держпраці у Херсонській області проведено семінар зі студентами 3-го курсу Херсонського кооперативного економіко-правового коледжу.

Заступник начальника управління-начальник відділу за додержанням законодавства застрахованих осіб, працевлаштування інвалідів, з питань дитячої праці та інших нормативно-правових актів Гезь В.І. розповіла про основні завдання та функції Головного управління Держпраці у Херсонській області, а також зазначила, що основним нормативно-правовим документом, яким керуються інспектори праці при здійсненні своїх повноважень є Кодекс Законів про Працю України.

Під час спілкування зі студентами наголосила на питаннях, пов’язаних з оформленням трудових відносин, а саме: правильність укладанням трудового договору, в т.ч. з неповнолітніми (додержання письмової форми є обов’язковою умовою ст.24 КЗпПУ), зазначення у договорі (наказі) випробувального терміну у разі необхідності, строки та умови заповнення трудової книжки працівника.

Також, під час бесіди, перевірено  студентів на знання основних статтей пов’язаних з оплатою праці працівників. Так, на питання: «Яка станом на грудень 2019 року встановлена мінімальна заробітна плата?» – студентами надана правильна відповідь, – «Мінімальна заробітна плата встановлена у розмірі 4173,0 грн.». На питання: «Скількі разів на місяць повинна виплачуватися заробітна плата?» – студенти відповіли: «Заробітна плата виплачується регулярно, не рідше двох разів на місяць», «Як провадиться оплата у святкові та неробочі дні?» – надали відповідь: « Оплата здійснюється у подвійному розмірі, або за бажанням працівника може бути наданий інший день відпочинку».

Таким чином, у формі гри «запитання та відповіді» зі студентами коледжу обговорено главу VII Оплата праці КЗпПУ, Закон України від 24 березня 1995 р. № 108/95-ВР “Про оплату праці”; Закон України від 15 листопада 1996 р. № 504/96-ВР “Про відпустки”.

Наприкінці зустрічі, приділили увагу сучасному негативному явищу як «ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ».

Студентам Херсонського кооперативного економіко-правового коледжу надано роз’яснення, щодо  визначення поняття «торгівля людьми», яке базується на трьох елементах: ДІЯ, яка вчиняється з використанням певних ЗАСОБІВ з МЕТОЮ експлуатації:

  • ДІЯ, (вербування, перевезення, передача, переховування людей)
  • ЗАСІБ (погрози, викрадення, шахрайство, обман, зловживання владою)
  • МЕТА (сексуальна експлуатація, примусова праця, вилучення органів, жебратство, експлуатація в злочинній діяльності).

Нелегальне працевлаштування не обов’язково є тогівлею людьми. Робота без офіційного оформлення, заробітна плата «в конверті», небезпечні умови праці, добровільна згода на відсутність оформлення договірних відносин тощо є прикладами порушення законодавства про працю, проте за відсутності елементів ДІЯ-СПОСІБ-МЕТА їх не можна розглядати як торгівлю людьми.

Якщо особа є дитиною, то немає потреби перевіряти, чи були використані засоби, перелічені вище. Поєднання дії задля мети будь-якого виду експлуатації достатньо, щоб підозрювати торгівлю людьми.

Підсумовуючи дану тему інспектором праці надано декілька порад студентам, щоб захистити себе та своїх близьких, під час подорожі та перебуваючи за кордоном, а саме:

  • Довіряйте свої документи лише уповноваженим посадовим особам (працівникам прикордонних служб, поліції тощо). Ні в якому разі не залишайте свій паспорт у якості застави та не віддавайте його роботодавцям «для реєстрації» або з інших причин;
  • Зберігайте копії всіх важливих документів (віза, закордонний паспорт, національний паспорт, страховий поліс, контракт, запрошення тощо) у безпечному місці окремо від оригіналів;
  • Підтримуйте постійний контакт із родичами та близькими, повідомляйте їм про зміну місця роботи або проживання.

З огляду на зростаючі ризики торгівлі людьми в межах України інспектор праці також порадила  не забувати подбати про власну безпеку і при працевлаштуванні на батьківщині. Слід перевіряти законність діяльності посередників та працедавця, уважно читати трудову угоду та обов’язково залишати детальну інформацію родичам та знайомим.