Про аварію, що сталася 27.06.2020р. в м. Херсоні, в приватному одноповерховому житловому будинку

30 липня 2020

27.06.2020 року в м. Херсоні, в приватному одноповерховому житловому будинку, приблизно о 22 годині сталося займання газоповітряної суміші, яка утворилась в приміщенні кухні в результаті витоку із внутрішнього газопроводу природного газу. Спалах газоповітряної суміші завдав опіки середнього ступеня важкості 30-ти річному громадянину С., який в цей час знаходився у приміщенні кухні.

Комісія, утворена Головним управлінням Держпраці у Херсонській області, з 01.07.2020 р. по 14.07.2020 р. провела технічне розслідування цієї аварії. За результатами розслідування встановлено, що причиною аварії  стали зумисні дії потерпілого на завдання собі шкоди. Водночас виявлено, що в систему газопостачання будинку, де сталася аварія, були внесені несанкціоновані суттєві зміни, а саме:

– на внутрішньому газопроводі самовільно виконані зварювальні роботи;

– проведена заміна газового котла;

– демонтовано побутовий сигналізатор газу;

–  повністю перекрито отвір витяжної природної вентиляції в приміщенні кухні.

При цьому відсутня будь-яка проектна та виконавчо-технічна документація на вказані роботи в системі газопостачання будинку. Також, мешканцями будинку самовільно було здійснено пуск природного газу, постачання якого за несплату спожитого газу було перекрито та опломбовано в 2019 році АТ «Херсонгаз».

Для недопущення виникнення повторних аварійних ситуацій в житловому будинку, де сталася аварія,  працівники АТ «Херсонгаз» вогневим методом відключили (від’єднали) його від розподільного газопроводу.

Членами комісії також було встановлено, що власником будинку, де сталася аварія, не були створені умови для технічного обслуговування системи газопостачання природним газом, зокрема – не укладено договір з будь-якою спеціалізованою організацією на технічне обслуговування системи газопостачання та газових приладів.

Нагадуємо  власникам (балансоутримувачам та/або орендарам (наймачам)) житлових будинків, що згідно з пунктом 5.4 глави 5 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» технічне обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлового будинку здійснюється відповідно до вимог документації з експлуатації заводів-виробників газового обладнання на договірних засадах.

Власник житлового будинку відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими і вентиляційними каналами та повинен забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України.

Головне управління Держпраці у Херсонській області застерігає:                                   

Порушення правил безпечного користування газовими приладами природного газу може стати причиною аварії, отруєння чадним газом, призвести до значних матеріальних збитків та смертельних наслідків!

Особи, винні у порушенні Правил безпеки систем газопостачання та законодавства України з питань праці, несуть персональну дисциплінарну, адміністративну, матеріальну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.