Пам’ятка про важливість застосування засобів індивідуального захисту (далі за текстом ЗІЗ) у суб’єктів господарювання

19 лютого 2020

Кожен ЗІЗ призначений для збереження працездатності працівника, його здоров’я та є невід’ємною частиною права на безпечну працю. Адже небезпечні фактори, що впливають на працівника, можуть бути реалізовані безпосередньо на робочому місці та завдати шкоду здоров’ю (травмувати), а можуть діяти постійно і тривало у часі та випливати у вигляді професійних захворювань.

Для зменшення впливу ризиків, що можуть завдати непоправної шкоди здоров’ю працівників, треба застосовувати ЗІЗ, відтак в законодавчому полі охорони праці є нормативно правовий акт НПАОП 0.00-7.18-18 «Мінімальні вимоги безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці», який визначає загальні мінімальні обов’язки роботодавців щодо придбання, видачі, користування, очищення, прання та контролю за використанням засобів індивідуального захисту.

Згідно НПАОП 0.00-7.18-18 роботодавець, по-перше, повинен врахувати небезпечні шкідливі фактори та ризики, які впливають на працівника, врахувати розміри ЗІЗ, організувати придбання, видачу, та запровадити контроль за носінням ЗІЗ працівниками.

ЗІЗ повинні використовуватися відповідно до інструкцій з їх експлуатації. Догляд та обслуговування ЗІЗ повинен виконувати підготовлений персонал або спеціалізована організація. Інформація щодо догляду й обслуговування ЗІЗ надається кожному працівнику, який використовує ЗІЗ, під час їх видачі та під час проведення інструктажів з питань охорони праці. Якщо ЗІЗ видається працівнику без відповідних вимог, що зазначені в інструкції з експлуатації, працівник має повне право відмовитись від дорученої роботи, зі збереженням заробітної плати.

ЗІЗ повинно очищувати, прати, обезпилювати, дегазувати, дезактивувати, дезінфікувати та знешкоджувати.

При очищенні ЗІЗ слід враховувати, що весь утеплений одяг, а також спеціальний одяг, оброблений захисним просоченням, проходить хімічне очищення, якщо інше не визначено в інструкції з експлуатації на даний виріб.

Обов’язково проводиться дезінфекція  спеціального одягу, взуття, приміщення, в якому зберігався одяг інфікованого працівника.

Також обов’язковою умовою придбання ЗІЗ є відповідність вимогам «Технічного регламенту засобів індивідуального захисту» щодо безпеки.

Відтак, можна розглянути приклад, щодо придбання ЗІЗ для прибиральника (прибиральниці), що виконує роботи з прибирання, роботи на висоті понад 1.3м і має додатково виконувати роботу з дезінфекції, а також проводить роботи ззовні будівлі взимку:

Фактори, що впливають на працівника:

 • розведення розчинів, що містять луги і щолок, та їх використання;
 • використання аерозолів для прибирання меблів, миття вікон тощо;
 • застосування засобів дезінфекції при митті підлоги у приміщеннях, вбиральнях, тощо;
 • виконання робіт на висоті понад 1.3 м;
 • виконання робіт узимку ззовні приміщень.
 • Ризики:
 • потрапляння лугів та щолоку на шкіру, в очі, органи дихання;
 • вдихання аерозолів та потрапляння хімічних речовин в легені, а відтак – в інші органи;
 • потрапляння дезінфікуючих засобів на шкіру, в очі, легені;
 • падіння з висоти понад 1.3 м;
 • переохолодження.

Тож, при виборі ЗІЗ з врахуванням хімічних речовин, дезінфікуючих засобів, слід застосовувати – гумові рукавички, халати, костюми, берети, шкарпетки, білизну натільну, нарукавники прогумовані, рідино-непроникні фартухи, респіратори для захисту органів дихання, можливо зі змінними фільтруючими елементами (респіратори газозахисні, протигазоаерозольні), окуляри або щитки для захисту органів зору, змінну одежу, взуття (чоботи, черевики); для виконання робіт на висоті – обов’язкове використання запобіжного поясу з маркуванням про проведення випробування та випробуваних драбин (помостів); при виконанні зовнішніх робіт – узимку куртка утеплена.

Тож, в даному випадку на підприємстві повинна бути навчена особа, що займається випробуванням та доглядом за ЗІЗ, для прибиральника – необхідно довести інформацію щодо проведення випробування та провести інструктаж. Провести навчання роботам на висоті.

Роботодавцю провести закупівлю сертифікованих ЗІЗ відповідно до розмірів та статі працівника, провести перевірку на відповідність вимогам комісією підприємства, здійснити видачу ЗІЗ з позначенням в катках видачі, та здійснювати контроль за носінням ЗІЗ.

Звертаємо увагу, що ЗІЗ повинні відповідати Технічному регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 р. № 761.