З грудня – міжнародний день людей з обмеженими можливостями!

02 грудня 2021

Відзначаючи щороку 3 грудня Міжнародний день людей з інвалідністю, прогресивне людство засвідчує цим, що громадяни з обмеженими фізичними можливостями потребують особливої уваги. Для них мають бути створені такі умови, які дадуть змогу відчувати себе рівними серед рівних.

З цієї нагоди, на базі Нововоронцовської районної філії Херсонського обласного центру зайнятості, 01.12.2021 державний інспектор Головного Управління Держпраці у Херсонській області – Аліна Байрак прийняла участь в онлайн – семінарах, які проводились для роботодавців  та безробітних осіб з інвалідністю Нововоронцовського району.

Під час заходів  фахівець розповіла присутнім про  права громадян, у тому числі осіб з інвалідністю закріпленими у статті 43 Конституції України, у якій, зокрема, визначено, що «Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується». Будь-яка людина, щомає будь-яку группу інвалідності, має право на працю.

Серед гарантій, що надаються працівникам з інвалідністю можна виділити ті, що пов’язані із укладенням та розірванням трудового договору. До їх числа належать:

– відповідно до частини 3 статті 26 Кодексу Законів про працю України (далі – КЗпП України) при прийомі на роботу не встановлюються випробування для інвалідів, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи;

– інвалідність є поважною причиною для розірвання трудового договору, укладеного на визначений строк (частина 1 статті 39 КЗпП України);

– при скороченні чисельності або штату переважне право на залишенні на роботі при рівних умовах продуктивності праці та кваліфікації надається інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України, «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (пункт 5 частини 2 статті 42 КЗпП України);

– за бажанням працівника – інваліда або за вимогами його індивідуальної програми реабілітації, йому може встановлюватися режим роботи на умовах неповного робочого дня (неповного робочого тижня) та пільгові умови праці ( стаття 172 КЗпП України.)

На відміну від звичайних працівників, працівники з інвалідністю, які недавно влаштувалися на роботу та ще не відпрацювали перших шість місяців  на цьому підприємстві, можуть скористатися своїм правом піти в щорічну оплачувану відпустку повної тривалості  ще до настання шестимісячного терміну їхньої безперервної роботи на цьому підприємстві (частина 7 статті 10 Закону України «Про відпустки»). А працівники – інваліди, які вжетривалий час працюють на підприємстві, за своїм бажанням мають право піти у щорічну відпустку в зручний для них час.

Згідно із статтею 6 Закону України «Про відпустки» тривалість щорічної основної відпустки для працівників-інвалідів становить:

– для інвалідів I і II груп – 30 календарних днів,

– для інвалідів III групи – 26 календарних днів.

До роботи в нічний час, та до надурочних робіт інваліди можуть залучатись лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям (частина 2 статті  55 КЗпП України, частина 4 статті 63 КЗпП України).

Також під час семінару роботодавцям було надано роз’яснення щодо нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, який становить у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб – у кількості одного робочого місця.

Під час спілкування надійшло чимало запитань від присутніх, на які вони отримали кваліфіковані відповіді.